Oprava, která tolik neobtěžuje

Je pravdou, že proti operačnímu systému Windows je toho mnohem mnohem méně co musíte udělat, aby byl systém v nejlepším pořádku a fungoval jako hodinky.

Ideální případ

Úplným ideálem je, si věci popsané níže, začít hlídat od prvního dne nákupu Macu. Budete mít jistotu, že je počítač od počátku v nejlepší kondici.

Jak uhlídat a nehlídat

Doporučené termíny těchto analýz (popřípadě oprav) je ideální si hlídat třeba opakovanou událostí v kalendáři nebo v nějaké poznámkové nebo GTD aplikaci. Například reset popsaný níže si hlídám měsíční opakovanou událostí v kalendáři a tím mám zajištěno, že vše provedu včas.

Co doporučuji pro nejlepší chod stroje

Úkol první:

Ověřování disku (Oprava disku) a Ověřování oprávnění na disku (Opravení oprávnění na disku) :

Na screenshotech je situace, kdy je stav úplně bez chyby.

Dobrá zpráva je, že tyto opravy zabírají řádově jen minuty času. Doporučuji provádět jednou týdně.

Například přes Launchpad si spustíme aplikaci Disková utilita, která je určená ke kontrole disků a ke správě disků.

Klikneme na disk s nainstalovaným systémem v levém sloupci aplikace (defaultně „Macintosh HD„). V záložce záchrana vidíme tlačítka Ověřování disku – Oprava disku a Ověřování oprávnění na disku – Opravení oprávnění na disku.

Zatrhneme volbu Zobrazit podrobnosti.

Zvolíme Ověřit disk (systém vás upozorní, že Mac může být po tuto dobu pomalejší). Necháme proběhnout Ověření (u 500 GB klasického disku plného do poloviny je to asi 7 minut). Pokud disk obsahuje menší chyby, stačí tyto varování opravit volbou Opravit disk. Pokud systém detekuje chyby větší, sám Vás upozorní a krokově navede na opravu. Jedná se vlastně jen o spuštění diskové utility před startem systému (po restartu a držení klávesových zkratek). Systém si provede potřebné změny (většinou si upraví výpočet velikosti volného místa a jiné maličkosti) a opět Vás vyzve k restartu.

Poté ověříme oprávnění na disku volbou „Ověřit oprávnění na disku„. Ověřování trvá také v řádu minut.
V zobrazených podrobnostech se dočteme které chyby systém našel a co se mu nelíbí. Zvolíme „Opravit oprávnění na disku„. Systém chyby opraví.

Pokud Vám systém vypíše neopravitelnou chybu (výjimečně), pak řešení naleznete v dalším úkolu tohoto článku.

Úkol druhý:

PRAM a NVRAM reset

Tento reset doporučovaný samotnou společností Apple slouží k resetu pamětí, které komunikují mezi hardwarem a systémem. Pamatuje si nastavení určitých hw komponent, kdy toto nastavení už nemusí odpovídat tomu, co aktuálně používáte, a aktuálnímu stavu. Tento reset doporučuji jednou měsíčně.

Mně osobně tento reset opravil 3 chyby z toho jednu chybu, která byla podle výpisu do té doby neopravitelná a týkala se jádra systému. Používám klasické aktualizace systému (systém neinstaluji nově při nové verzi). Tedy tímto resetem se krásně opraví určité chyby při větší aktualizaci.

Důležité: tento reset nesmaže žádné nastavení ani data, není se čeho bát, není to žádný hack – je to přímo napsaný pomocník výrobcem. 

jak spustit reset:

  1. Vypněte Mac
  2. Najděte si klávesy Command + P + R
  3. Zapněte Mac a stiskněte Command + P + R
  4. Držte tyto klávesy stisknuté ihned po stisku tlačítka Power (zapnutí Macu) dokud neuslyšíte zvuk startu Macu podruhé
  5. Systém se restartuje a naběhne
  6. Hotovo

Celá akce trvá jako klasický restart – žádné čekání. (doporučuji si potom pro vlastní ujištění spustit „Ověřování oprávnění„, jistě bude bez těch větších chyb 🙂

Úkol třetí:

Pokud používáte Mac často místo stolního počítače, (tedy často bez přenášení, dobíjen přes kabel) je doporučován reset baterie, SMC reset. Není to shodná věc s klasickým formátováním baterie v Macu, které také poslouží udržet lepší kvalitu baterie.

Doporučení také jednou měsíčně nebo alespoň klasické formátování baterie (trvá ale několik hodin)

Tento reset si srovná hodnoty v čipu který se stará o baterii. Liší se podle Vašeho stroje podle vyměnitelnosti baterie.

Postup bez vyměnitelné baterie:

  1. Vypněte Mac
  2. Zapojte do zásuvky a nechte nabíjet
  3. Stiskněte klávesy (levá strana) Shift + Ctrl + Alt a zároveň Power – všechny zároveň
  4. Podržte je 2-3 vteřiny a najednou je uvolněte
  5. Zapněte Mac běžným způsobem
  6. Hotovo

Postup pro stroje s výměnou baterie:

  1. Vypněte Mac
  2. Odpojte od zásuvky
  3. Vyndejte baterii
  4. Stiskněte Power na 5 vteřin
  5. Vložte baterii
  6. Zapněte Mac
  7. Hotovo

Baterie by měla vykazovat přesnější výpočet doby vybíjení atd… .

Úkol čtvrtý:

Asi nejčastěji diskutovaná věc. Používat pouze systémovou odinstalaci (vhození aplikace do koše) nebo ne? Je zřejmé, že se takto dá fungovat vcelku bez problémů. Pokud uvažujeme například jednou za 5 let instalovat čistou instalaci systému. Můžeme si ovšem pomoct trochu více hlídat místo a čistotu systému aplikací třetí strany.

Často používaná a velmi intuitivní je například aplikace AppDelete. Má za úkol nalézt zbytkové soubory aplikací. Vypíše Vám co se kde maže a velikost těchto dat. Aplikaci, kterou chcete smazat, jen přesunete na ikonu koše. Jak jednoduché.

Správně napsaná aplikace pro OS X nepotřebuje aplikace třetích stran, mělo by po ní být „čisto“ i po klasickém vhození do koše.

Máme pořádek

Pokud si v kalendáři nastavíte tyto časové úseky a budete dodržovat tuto jednoduchou údržbu jsem si jist, že vše bude lépe šlapat a předejdete možná i problému.

Pokud si koupíme jakékoliv zařízení a chceme, ať dobře slouží, musíme se o něj trochu postarat. Jistě každý z Vás ví moc dobře proč dalo přednost Applu před Microsoftem. Již zde je vidět tento rozdíl. Všechny tyto analýzy a opravy na Macu Vám zaberou měsíčně celkově cca 30 minut. U Windows je to dost problém. Čištění s registry, defragmentace vysokého stupně (v některých případech), odinstalace ,atd … je v hodinách.

Pokud si koupím boty, taky si je musím aspoň jednou za čas umýt a zkontrolovat podrážku … pak je vše jednodušší 🙂 Nic není bezúdržbové.

Líbil se Vám článek? Poprosím o sdílení. Děkuji.

 

Hynek Opatřil

Sdílet na Pinterestu